Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Głosy mieszkańców najbardziej pomogą młodym sportowcom

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Dzięki głosom mieszkańców jednym z beneficjentów Budżetu Obywatelskiego Małopolski będzie SMS Dalin Myślenice
Dzięki głosom mieszkańców jednym z beneficjentów Budżetu Obywatelskiego Małopolski będzie SMS Dalin Myślenice Fot. SMS Dalin Myślenice
Projekty związane ze sportem i jego promocją wyraźnie dominują pośród wszystkich zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Największą determinacją wykazali się amatorzy siatkówki. Dzięki ich głosom szkółki i kluby z Myślenic i Pcimia otrzymają wsparcie.

FLESZ - Po co nam Polski Ład?

od 16 lat

Projekt „Małopolska kocha siatkówkę - wsparcie szkółek i klubów siatkarskich z subregionu podhalańskiego” zdobył w tym subregionie (do którego należy również powiat myślenicki) 4103 głosy, co daje mu pierwsze miejsce w tym subregionie i stawia wśród najczęściej wskazywanych projektów w całym województwie. Jego beneficjantami będą kluby SMS Dalin Myślenice i AMS Pcim, a oprócz nich także Gorce Nowy Targ.

W sezonie szkoli się u nas od 100 do 150 dzieci i młodzieży. Na treningi przychodzą nawet zerówkowicze. Najwięcej jednak mamy uczniów szkół podstawowych i średnich. Bierzemy udział w rozgrywkach organizowanych pod szyldem Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej i Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a pojedynczy nasi zawodnicy i zawodniczki byli i są wypożyczani do najlepszych klubów w Polsce, m.in. Resovii - mówi Marek Bała, wiceprezes SMS Dalin Myślenice.

-Wsparcie z Budżetu Obywatelskiego jest dla nas ważne i stanowi znaczący wkład w nasz budżet. Pozwala na zakup sprzętu, opłacenie obsługi sędziowskiej i przejazdów na zawody. To nie pierwszy raz, kiedy nasz projekt wygrywa. Trzeba oddać AMS Pcim to, że miał w tym roku bardzo dużą w tym zasługę. Mobilizacja rodziców, a nawet całych rodzin przyniosła oczekiwany efekt.

W pcimskiej Akademii Małego Sportowca trenuje ok. 100 dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Powody do zadowolenia mają także młodzi piłkarze, bo pieniądze z Budżetu Obywatelskiego trafią także do kilku klubów piłkarskich z terenu powiatu. Głosy oddane na trzy różne projekty pozwolą na zakup m.in. sprzętu i nowych strojów sportowych.

Poza tymi sportowymi projektami „przebiło się” jeszcze kilka projektów o zupełnie innej tematyce i specyfice. Przykładem niech będzie pomysł myślenickiej Grupy Misterium i myślenickiej oazy. Dzięki oddanym na niego głosom w przyszłym roku wybrane przygotowane przez nich spektakle Misterium Męki Pańskiej, Jasełek i ich jesiennego spektaklu będą tłumaczone na polski języki migowy.

Chcemy dotrzeć z naszymi spektaklami do jak największej liczny odbiorców, a wiemy, że oferta kulturalna dla osób głuchych jest bardzo uboga. Pomysł na projekt podsunął nam e-mail, który kiedyś do nas dotarł, a było to pytanie od grupy osób głuchych o to, czy mogą przyjechać na nasz spektakl z własnym tłumaczem - mówi Paweł Matusiak z Grupy Misterium.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego przypada w ostatnią niedzielę września, czyli jutro.

Realizowany będzie też projekt edukacyjny, który ma na celu zainteresowanie uczniów prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Podczas szkolnych warsztatów będą oni mogli korzystać z nowoczesnych narzędzi tj. symulatory biznesu. W powiecie myślenickim takie zajęcia mają się odbyć w czterech szkołach: Zespole Szkół - Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach, Zespole Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach, Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach i Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu.

Ostatni z projektów, ale bynajmniej nie ostatni na liście, które przeszły (w subregionie podhalańskim zdobył trzecią największą liczbę głosów!) to projekt strażacki, a dokładnie „Sprzęt Medyczny-Bezpieczna Małopolska”. Ma zaowocować zwiększeniem dostępności mieszkańców powiatu do defibrylatorów AED, czyli urządzeń mogąc uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Zostaną one zakupione i zamontowane w dziesięciu miejscowościach: Myślenicach, Porębie, Polance, Bysinie, Dobczycach, Stojowicach, Zakliczynie, Łyczance, Wiśniowej i Lipniku.

Wśród projektów, które przepadły w głosowaniu znalazły się m.in. te polegające na budowie chodników przy drogach wojewódzkich, w tym przy drodze 964 w Czasławiu. Warto przypomnieć, że mieszkańcy Czasławia już dwukrotnie z powodzeniem sięgali po środki z Budżetu Obywatelskiego Małopolski na ten właśnie cel. Zgłaszając się po raz trzeci wyrażali nadzieję, że potencjalnych głosujących nie zniechęci fakt, że budowa jeszcze nie ruszyła.

W czwartek wójt gminy Raciechowice Wacław Żarski mówił nam, że podpisanie umowy z wykonawcą pierwszego odcinka nastąpi w pierwszym tygodniu października, a prace zgodnie z umową mają być wykonane w tym roku. Jak zapewniał, to nie opieszałość, a skomplikowane i długie procedury związane m.in. z przejmowaniem działek, przyczyniły się do tego, że na ten moment trzeba było czekać aż do teraz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powiat myślenicki. Głosy mieszkańców najbardziej pomogą młodym sportowcom - Dziennik Polski

Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto