Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Kardiolog zachęca do profilaktyki. Jest okazja się zbadać, ruszył specjalny program

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Jacek Matoga, kardiolog ze szpitala powiatowego w Myślenicach zachęca do wykonywania badań profilaktycznych
Jacek Matoga, kardiolog ze szpitala powiatowego w Myślenicach zachęca do wykonywania badań profilaktycznych Katarzyna Hołuj
Rozmowa z Jackiem MATOGĄ, kardiologiem ze szpitala powiatowego w Myślenicach o tym jak ważna jest profilaktyka i dlaczego warto chodzić do lekarza, kiedy jesteśmy zdrowi, a nie dopiero kiedy zachorujemy

FLESZ - Rosjanie zabijają coraz więcej cywilów

od 16 lat

Idzie wiosna, a więc czas kiedy wiele osób chce zadbać o siebie, o swoją formę. A co ze zdrowiem? Czy poleca Pan badania profilaktyczne?
Zdecydowanie tak. Potrzebna jest zmiana mentalności i myślenia, że idziemy do lekarza dopiero wtedy, kiedy jesteśmy chorzy. Do lekarza należy iść, kiedy jesteśmy zdrowi po to, żeby być zdrowymi jak najdłużej. Temu służy właśnie realizowany przez powiat myślenicki w naszym szpitalu program profilaktyki chorób układu krążenia i cukrzycy, do którego rejestracja już ruszyła. Podczas ubiegłorocznej, pierwszej edycji tego programu udało się wykryć problemy u sporej liczby osób młodych, zdrowych, niechorujących.

Sytuacja, w której zgłaszamy się do lekarza odpowiednio wcześnie to ideał, a jak jest w praktyce?
Zwykle przychodzą pacjenci już z daną chorobą. Są kierowani do poradni, bo mają na przykład nadciśnienie. Albo cukrzycę. Zdarza się, że kiedy rozszerzam diagnostykę, okazuje, że oprócz cukrzycy mają jeszcze hipercholesterolemię i nadciśnienie tętnicze, bo to idzie w parze.

Czy rozwijające się choroby układu krążenia dają wyraźne sygnały? Czy wręcz przeciwnie łatwo je przeoczyć?
Objawy chorób układy krążenia bywają bagatelizowane. Ktoś kto nie mierzy sobie regularnie ciśnienia może nie uchwycić momentu, kiedy ono powolutku zaczyna rosnąć. Lekko podwyższone ciśnienie daje nam „napęd do życia”, mamy chęć do pracy, do działania, dlatego bardzo łatwo jest przegapić moment, kiedy staje się zbyt wysokie.
Z cholesterolem jest podobnie, mało kto je oznacza, zwłaszcza jeżeli nie ma żadnej choroby, a hipercholesterolemia to jeden z dużych czynników ryzyka miażdżycy. Miażdżyca rozwija się u każdego z nas od wczesnej młodości, natomiast jej efekty występują dopiero w wieku co najmniej średnim. Im wcześniej wykryjemy czy to podwyższone wartości cholesterolu czy podwyższone ciśnienie tym szybkiej możemy zareagować zmieniając styl życia. Pamiętajmy, że choroby układu krążenia na dziś są najczęstszą przyczyną śmierci u pacjentów, nawet przed nowotworami.

Czy z cukrzycą jest podobnie?
Tak, cukrzyca rozwija się bardzo długo. Badania mówią, że od momentu kiedy wystąpi do momentu jej rozpoznania upływa 8-10 lat.
W tym czasie mamy możliwość zareagowania, ale warunek jest jeden: musimy wiedzieć, że problem jest. Natomiast jeżeli nie wiemy, że mamy podwyższony cukier to długi czas pozostajemy bez leczenia, bez skutecznej terapii a terapia to, przynajmniej na początku, modyfikacja stylu życia, czyli zwrócenie uwagi na aktywność fizyczna i na dobrą, zdrową dietę.

Czy samo to wystarczy?
Od trzech do sześciu miesięcy od wykrycia zaburzeń mamy czas na wdrożenie zmian bez udziału farmakologii. Po upływie pół roku jest ocena. Jeżeli następuje poprawa to świetnie, a jeżeli nie to wtedy wchodzimy z lekami.

Czym grozi późne rozpoznanie cukrzycy?
U takich pacjentów często mamy do czynienia z objawami powikłań cukrzycowych, a te mogą być bardzo groźne. To np. zaburzenia wzroku, niewydolność nerek, udar mózgu, zawał serca, zespół stopy cukrzycowej, czasem konieczna jest nawet amputacja kończyn. Wtedy młody lub w średnim wieku pacjent staje się inwalidą i jest na utrzymania państwa. To kolejny aspekt. Taniej jest leczyć wczesne stada choroby, nie dopuszczać do powikłań.

***

Jak zarejestrować się na badanie?

Do udziału w powiatowym programie profilaktyki chorób układu krążenia i cukrzy oraz do innych programów można się zapisywać na stronie:
https://zdrowie.myslenicki.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto