Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Potrzebne wsparcie (i to wcale niematerialne) od rodzin dla rodzin

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Pixabay
Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubniu szuka kandydatów na rodziny wspierające. Nie jest to pierwszy raz, kiedy opublikował takie ogłoszenie. Ponawia je co jakiś czas, ale telefon milczy. Dlatego nie tylko tu, ale też w innych gminach, takiej formy wsparcia brakuje. Przybywa natomiast, również na skutek pandemii, problemów opiekuńczo-wychowawczych, z którymi rodzice nie zawsze są w stanie poradzić sobie sami.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

od 16 lat

Zadaniem rodziny wspierającej jest, zgodnie z jej nazwą, udzielenie wsparcia rodzinie borykającej się z takimi problemami. Może to być rozmowa, podzielenie się swoim doświadczeniem nie tylko w takich kwestiach wychowawczych, ale też takich jak gotowanie, sprzątanie czy racjonalne prowadzenie budżetu domowego. Mogą one też pomagać dzieciom w nauce, w organizacji wolnego czasu zabierając je np. do kina.

To jedna z form pomocy opisanych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Rodziny wspierające są elementem szeroko pojętej profilaktyki mającej na celu nauczenie rodzin mających problemy wychowawcze radzić sobie z nimi tak, aby dzieci nie musiały w konsekwencji trafiać do rodzin zastępczych

– mówi Grażyna Murzyn, zastępczyni dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach.

Tych ostatnich, czyli rodzin zastępczych też ciągle nie ma wystarczająco dużo w powiecie (obecnie jest ch 12, w tym 1 zawodowa, 7 niezawodowych i 4 spokrewnione), choć jak słyszymy w PCPR w ostatnich miesiącach coś „drgnęło”. - Są kandydaci, ale dopóki dzieci do nich nie trafią, nie wiemy czy się sprawdzą czy tez nie – mówi. - Nie mamy gwarancji, że będziemy mieli na tyle tych rodzin, że będziemy w nich mogli umieścić wszystkie dzieci, co do których sąd wyda takie postanowienie.

Warto dodać, że takich postanowień, a co za tym idzie umieszczeń dzieci czy to w rodzinach zastępczych czy placówkach wychowawczych, w ostatnim czasie przybyło.

Nad tym, aby rodziny pokonywały trudności wychowawcze i inne pracują również, a może przede wszystkim, asystenci rodziny. Każdy z nich może mieć jednocześnie pod opieka maks. 15 rodzin.
W gminie Lubień zatrudniony tam asystent obecnie ma ich sześć.

Zadania asystenta rodziny i zadania rodziny wspierającej zazębiają się, ale nie jest to to samo. Tych drugich, czyli rodzin wspierających nie mamy w ofercie, bo nie ma kandydatów. Na nasze ogłoszenia, choć są ponawiane co jakiś czas, nikt nie odpowiada, nikt nie dzwoni, nie pyta

– mówi Bogusław Kosek, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubniu.

Rodziny wspierające nie wykonują swoich działań zawodowo i nie otrzymują wynagrodzenia, a jedynie zwrot kosztów związanych z udzielaniem pomocy. Dzieje się to na mocy umowy podpisanej z wójtem/burmistrzem danej gminy. Wcześniej muszą uzyskać pozytywną opinię kierownika ośrodka pomocy społecznej wydaną na podstawie przeprowadzonego w tej rodzinie wywiadu środowiskowego.

Podobne doświadczenia z poszukiwaniami kandydatów na rodziny wspierające ma MGOPS w Dobczycach. Tu, podobnie jak w Lubniu, zatrudniony jest asystent rodziny.

Cały czas jest potrzeba zatrudniania osoby na tym stanowisku, czyli asystenta rodziny, bo problemów przybywa i nie dotyczą one tylko tylko osób bezrobotnych, czy ubogich. Pierwsza trójka spraw, których jest teraz najwięcej, to problemy opiekuńczo-wychowawcze z dziećmi, niewydolność wychowawcza rodziców oraz zapewnienie opieki osobom starszym

– mówi Jolanta Mazurkiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobczycach.

Kandydaci na rodziny wspierające proszeni są o kontakt z OPS w Lubniu, w godzinach pracy Ośrodka, tj. poniedziałek 8.00-16.00, wtorek-piątek 7.45-15.45 lub pod numerem telefonu: tel: 18-268-21-23, kom: 515-758-785, 579-470-835.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powiat myślenicki. Potrzebne wsparcie (i to wcale niematerialne) od rodzin dla rodzin - Dziennik Polski

Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto