Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program imprez z okazji 225-lecia lokacji Podgórza

Kini
Kini
Podgórze świętuje w tym roku 225. rocznicę powstania. Rok obchodów założenia Podgórza upłynie w Domu Historii dzielnicy pod znakiem wystaw poświęconych postaciom związanym z historią dzielnicy i miasta.

Program imprez głównych

1. Całoroczna wystawa plenerowa
Termin: od czerwca do października 2009 r.
Miejsce: Rynek Podgórski

Wystawa na lekkiej konstrukcji stalowej. Ekspozycja starych, archiwalnych fotografii Podgórza, postaci z Podgórzem związanych, pocztówek ze zbiorów Marka Sosenki i historycznych komentarzy, przybliży historię i atmosferę Starego Podgórza - niegdyś Wolnego Królewskiego Miasta, założonego przez cesarza Józefa II.
Ekspozycja ujęta w formę „spaceru” po nieistniejącym już dziś Podgórzu - wzdłuż dawnych jego budynków, ulic poprowadzi widzów w świat Miasta, którego już dziś nie ma, w rzeczywistość Podgórza z połowy XVIII wieku oraz Podgórza XIX-wiecznego.
Organizatorzy: Porozumienie Dzielnic „PODGÓRZE RAZEM”, Dom Historii Podgórza, Dom Kultury „Podgórze”, współpraca: Archiwum Państwowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

  1. Święto Rękawki
    Termin: 14 kwietnia 2009 roku
    Miejsce: Kopiec Krakusa

Rękawka jest tradycyjnym świętem obchodzonym w Krakowie od wieków. Od 2001 roku Dom Kultury "Podgórze" wraz z Radą Dzielnicy XIII i Drużyną Wojów Wiślańskich KRAK organizuje Rękawkę w formie stylizowanego festynu średniowiecznego, wracając tym samym do korzeni tradycji - najstarszego słowiańskiego święta obchodzonego nieprzerwanie w tej części Polski, nawiązującego bezpośrednio do historii powstania Kopca Krakusa i tradycji związanej z legendarnym pochówkiem mitycznego Księcia Kraka. Festyn ma miejsce u stóp Kopca - najstarszej budowli na terenie Krakowa (VII w.). Uczestnicy Święta Rękawki przeniesieni zostają o sześć wieków wstecz w czasy prasłowiańskich mitów, obrzędów, zwyczajów i legend związanych z nadejściem wiosny. Poznają życie we wczesnośredniowiecznych osadach, rzemiosło, uzbrojenie i stroje. Integralnym składnikiem imprezy będą występy artystyczne bardów oraz zespołów wykonujących muzykę folk na instrumentach dawnych.
Organizatorzy: Porozumienie Dzielnic „PODGÓRZE RAZEM”, Dom Kultury „Podgórze” , Drużyna Wojów Wiślańskich KRAK.

3. „Podgórskie dyktando” - Międzygimnazjalny konkurs ortograficzny
Termin: 15 maj 2009 roku
Miejsce: Gimnazjum nr 35

Celem konkursu jest doskonalenie umiejętności praktycznego zastosowania zasad pisowni języka polskiego oraz upowszechniania mniej znanej, a przecież bardzo interesującej historii prawobrzeżnej części Krakowa, kiedyś odrębnego miasta - Podgórza.
Organizatorzy: Porozumienie Dzielnic „PODGÓRZE RAZEM”, Dom Kultury „Podgórze”

4. Międzyszkolny Konkurs wiedzy o Podgórzu - dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Termin: IV kwartał 2009 r.

Celem konkursu jest rozwijanie i kształtowanie w młodzieży zainteresowań własnym regionem, jego historią, kulturą a także jego najnowszymi dziejami.

Organizatorzy: Porozumienie Dzielnic „PODGÓRZE RAZEM”, Dom Kultury „Podgórze”

5.Główne uroczystości rocznicowe - festyn z okazji 225. rocznicy
Miejsce: Rynek Podgórski
Termin: 24 maja 2009 r.

• Inscenizacja nadania praw miejskich dla Podgórza
• Dzielnicowy Festiwal Chórów Szkolnych
• Quiz teatralny „Czy znasz podgórskie legendy” w wyk. uczniów szkół podgórskich
• „Koncert wiedeński” - w wyk. Galicyjskiej Orkiestry Straussowskiej „Obligato”
• Występy artystyczne (mażoretek, chirliderek)
• Zaproszona Gwiazda
• Pokaz tańca z ogniem
• Bezpłatny kolportaż wydawnictw okolicznościowych - „Głos Podgórza”,
„Podgórzanin”
Organizatorzy: Porozumienie „PODGÓRZE RAZEM”, Dom kultury „Podgórze”

6. Podgórska majówka - czyli „Dawnych wspomnień czar”
Miejsce: Park Bednarskiego godz. 18.00-22.00
Termin: 24 maj 2009

Impreza realizowana we wszystkich dzielnicach podgórskich.
Kostiumowa impreza w plenerze przy muzyce polskiej lat międzywojennych, powojennych i współczesnych. Do tańca i słuchania - magiczne tanga, walczyki, wesołe fokstroty, sztajery i polki oraz najważniejszy gatunek współczesnej muzyki rozrywkowej, rock and roll. Atmosferę tamtych lat przybliżą przebrani w stroje z epoki mężczyźni i kobiety.
Dodatkowe atrakcje to: balon na uwięzi, kataryniarz, rikszarz, dla dzieci gry i zabawy swoich pradziadków (np. cymbergaj), nauka tańczyć walczyka.

Organizatorzy: Porozumienie Dzielnic „PODGÓRZE RAZEM”, Dom Kultury „Podgórze”

7. Koncerty w Kościele św. Józefa
Termin: lipiec/sierpień

Dziewięć koncertów odbywających się w każdą niedzielę o godzinie 15.00 przez okres lipca i sierpnia. Wykonawcami koncertów będą wybitni organiści: Joachim Grubich, Dariusz Bąkowski-Kois, Arkadiusz Bialic oraz chóry i zespoły wokalne: m.in. Chór Mariański, Schola Gregoriańska, zespół wokalny OCTAVA, Orkiestra Beethovenowska, „Poznańskie Słowiki im. Stuligrosza", Schola Sióstr Jadwiżanek, chór „Psalmodia” z Papieskiej Akademii Teologicznej. Wykonanie na amfiteatralnych schodach kościoła św. Józefa Nieszporów Ludzimierskich.
Organizatorzy: Parafia św. Józefa, Porozumienie Dzielnic „PODGÓRZE RAZEM”, Dom Kultury „Podgórze”.

8.Podgórska Jesień Kulturalna
Termin: 18-20 września 2009r.

Coroczne święto największej dzielnicy Krakowa - Podgórza, skierowane do mieszkańców Podgórza i Krakowa. Podgórska Jesień Kulturalna to imprezy plenerowe, konkursy, koncerty, spektakle, wystawy, imprezy filmowe. Kulminacyjnym punktem Podgórskiej Jesieni Kulturalnej jest co roku „Powitanie Jesieni” - koncert plenerowy, który odbywa się na Placu Niepodległości.
Organizatorzy: Porozumienie Dzielnic „PODGÓRZE RAZEM” , Dom Kultury „Podgórze”.

10.X Podgórska Sesja Popularno-Naukowa z okazji 225-lecia Podgórza i 100 lecia- Kościoła św. Józefa
Termin: 23-24 października 2009 roku
Miejsce: Ratusz Podgórski - dawna Sala Obrad, która dziś nosi imię ostatniego burmistrza Podgórza Franciszka Maryewskiego.
„Kamieniołomy” przy kościele św. Józefa.

23 X - dzień poświecony 100-leciu kościoła św. Józefa
24 X - dzień poświęcony 225-tej rocznicy lokacji Miasta Podgórze, a także postaciom związanym z historią, architekturą, przemysłem Podgórza, architekturze Rynku Podgórskiego. W sesji wezmą udział między innymi wybitni profesorowie, znani dziennikarze, znawcy historii Podgórza i dziejów zaboru austriackiego.
Organizatorzy: Porozumienie Dzielnic „PODGÓRZE RAZEM”, Dom Kultury „Podgórze”, Parafia św. Józefa, Polska Akademia Nauk, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków

11. Wystawa dokumentów archiwalnych dotyczących założenia Podgórza
Termin: czerwiec/ sierpień 2009 r.
Miejsce: Domu Historii Podgórza

Wystawa przygotowana przy współpracy Archiwum Państwowego w Krakowie. Na wystawie znajda się m. in.: Uchwały, Akt Nadania Praw Miejskich, stemple, podpisy i pieczęcie; zdobione logami glejty zamówień, akcje, bilety, świadectwa i zaświadczenia, formularze, terminarze i wszystko, co kiedyś nadawało moc urzędową w Podgórzu.
Organizatorzy: Porozumienie Dzielnic „PODGÓRZE RAZEM”, Domu Historii Podgórza, Dom Kultury „Podgórze”, współpraca z Archiwum Państwowym.

12. Uroczyste otwarcie kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę
Termin: październik/listopad 2009r.


Zobacz też:





od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto