Katarzyna Hołuj
Mariusz Pustuła, strażak z Komedy Powiatowej PSP w Myślenicach, wystartował w biegu po schodach na szczyt najwyższego budynku nie tylko w Warszawie, ale i w całej Unii Europejskiej. Był jedynym uczestnikiem, który zdecydował się wbiec na 53 piętro w kompletnym ubraniu bojowym z aparatem powietrznym.

Pokonanie prawie 1400 schodów zajęło mu 12 minut i 2 sekundy.

Przed startem planował, aby zrobić to w krótszym czasie, ale jak mówił nam po zakończonym biegu, wieżowiec i klatka schodowa okazały się zupełnie inne od tych, które już zna, a przy tym dużo trudniejsze. Niemniej jako jedyny zdecydował się biec w umundurowaniu ważącym ok. 20 kg, choć w biegu nie było osobnej klasyfikacji strażackiej.

- Mimo to udało mi się wyprzedzić kilku zawodników, a wszelkie trudności techniczne wynagrodził widok z góry, który trzeba przyznać, zapiera dech w piersiach – mówi Mariusz.

Przypomnijmy, że zaledwie tydzień temu, także w Warszawie, Mariusz wywalczył tytuł mistrza Polski w IV Mistrzostwach Polski Strażaków w Biegu po Schodach. Na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki wbiegł (znów w pełnym umundurowaniu) w 5 minut i 1 sekundę. Oprócz tego, razem z Konradem Kucałą, kolegą z tej samej KP PSP, zajęli tam I miejsce drużynowo.

A jeszcze wcześniej, bo we wrześniu, Mariusz wygrał bieg strażaków na wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu, który ma 49 pięter. Pokonanie 1142 schodów w pełnym umundurowaniu zajęło mu 9 minut i 16 sekund.