Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Myślenicach helikoptery będą lądować koło szpitala

Magdalena Jadach
Janusz Wójtowicz
Na terenie myślenickiego szpitala powstanie lądowisko dla helikopterów. Już został wyłoniony wykonawca, inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Myślenice: zwłoki Krzysztofa K. znalezione w żwirowisku po roku poszukiwań

- Jesteśmy na etapie podpisywania wszystkich potrzebnych umów z wykonawcą, ale zakładamy, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni prace powinny ruszyć - zapewnia Adam Styczeń, dyrektor szpitala w Myślenicach. Budowa lądowiska będzie kosztowała 1,26 mln zł. Iwestycja w 85 proc. zostanie pokryta ze środków unijnych (czyli 1,07 mln zł), natomiast 189 tys. dołoży powiat myślenicki.

Lądowisko zostanie zlokalizowane w takiej odległości od budynku, aby transport pacjenta do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego był możliwy bez użycia specjalistycznych środków transportu. - To rozwiązanie dobre dla pacjentów w najcięższym stanie. Dzięki temu będą mogli bardzo szybko znaleźć się w szpitalu pod opieką specjalistów - tłumaczy dyrektor placówki.

Helikoptery będą lądować zaraz za głównym budynkiem szpitala. W miejscu, gdzie teraz znajduje się park. - Musieliśmy wyciąć ponad 90 drzew, aby przygotować miejsce pod realizację inwestycji. Ale mamy wszystkie potrzebne zezwolenia na ich usunięcie - zapewnia Marta Jarosz, kierownik działu technicznego w myślenickiej placówce.

Nowe lądowisko zostanie wyposażone w najnowszą aparaturę, czyli oświetlenie nawigacyjne, wskaźnik wiatru, latarnię lotniskową. - Dzięki temu śmigłowce będą mogły lądować także w nocy. Jest to wymóg Ministra Zdrowia. Zagwarantuje to pomoc pacjentom, którzy muszą być szybko przetransportowani do szpitala - tłumaczy Styczeń.

Do tej pory helikoptery ratunkowe lądowały na działce, znajdującej się przy zakopiance. Stare lądowisko w części było usytuowane na terenie należącym do Skarbu Państwa i na prywatnej działce - jest jednak zbyt blisko drogi, brakuje na nim dodatkowego fragmentu zapasowego lądowiska, oświetlenia i monitoringu. Po wstępnej kalkulacji okazało się, że bardziej opłaca się zbudować nowe lądowisko niż remontować stare. W ubiegłym roku, helikoptery lądowały w Myślenicach średnio dwa razy w miesiącu. Karetce ta sama trasa zajmuje o wiele więcej czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto