Wisła - Skonto 2:0. Teraz "Biała Gwiazda" rusza na Łowecz [ZDJĘCIA]

Bartosz Karcz
Patryk Małecki długo wczoraj dryblował bez efektów, ale pokazał, że czasami trzeba być upartym, bo w końcu to po jego akcji Wisła uzyskała prowadzenie Wojciech Matusik
Piłkarze Wisły Kraków pokonali Skonto Ryga 2:0 i w III rundzie kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów zagrają z Liteksem Łowecz, który wyeliminował Mogren Budva. Bułgarzy u siebie wygrali 3:0 (w pierwszym meczu zwyciężyli 2:1) i już mogą szykować się na starcie z wiślakami.

Więcej zdjęć z meczu Wisła - Skonto

A ci zaczęli w słabo. Mecz do złudzenia przypominał ten z Rygi, w którym mistrzowie Polski długo utrzymywali się przy piłce i tak jak w pierwszym spotkaniu, niewiele z tego wynikało. Jedynie odbiór widowiska był znacznie lepszy niż w Rydze, bo doping ponad 19 tysięcy kibiców Wisły musiał robić wrażenie.
Na boisku jednak nie układało się po myśli krakowian. Długie rozgrywanie akcji niewiele dawało. Zwłaszcza, że szczelna obrona Łotyszy nie dopuszczała do specjalnego zagrożenia pod swoją bramką. Owszem było kilka wyjątków od tej reguły, gdy podopieczni Roberta Maaskanta indywidualnymi akcjami rozrywali defensywę gospodarzy, ale po takich szarżach brakowało albo ostatniego podania, albo precyzji przy strzale. Najbliżej uzyskania prowadzenia w pierwszej części była Wisła w 14 minucie gdy Michael Lamey dograł dobrą piłkę do Cwetana Genkowa, a Bułgar potężnie wypalił z woleja. Niestety, niecelnie.

Wisła - Skonto. Trenerzy komentują mecz

Genkow oddał też strzał głową w 24 minucie, ale zbyt anemiczny, żeby zaskoczyć Germansa Malinsa. Poza tym kilka razy dynamicznie wchodzili ze skrzydeł Ivica Iliev i Patryk Małecki, ale gdy trzeba było wyłożyć piłkę partnerowi w polu karnym brakowało już zdecydowanie precyzji. Czasami też zespołowej gry, co w pierwszym rzędzie dotyczyło Małeckiego, który tak bardzo chciał pomóc drużynie, że wikłał się w niezliczoną liczbę dryblingów, zamiast czasami podać do lepiej ustawionych partnerów.

Wisła - Skonto. Piłkarze. Komentują swoją grę

Dobrze zatem, że Łotysze marnie wyglądali w ataku, bo dzięki temu do przerwy Wisła zachowała wynik bezbramkowy, który premiował ją awansem do III rundy. Skonto nie potrafiło przez pierwsze 45 minut wyprowadzić ani jednej dobrej kontry, a na tym miała się opierać siła tej drużyny w ofensywie. Jedynym zagrożeniem dla bramki Sergieja Pareiki mogły być zatem rzuty wolne wykonywane z bocznych rejonów boiska. Po dośrodkowaniach w pole karne Wisły też jednak niewiele groźnego działo się pod bramką mistrzów Polski.

Druga połowa zaczęła się dla Wisły wybornie. Uparty Małecki znów wdał się w drybling i pokazał, że ten jego upór czasami jest drużynie potrzebny. "Mały" minął kilku rywali i w sytuacji sam na sam z Malinsem posłał piłkę do siatki. W tym momencie Wisła jedną nogą była już w III rundzie. Gdy w 64 minucie na 2:0 podwyższył Iliev była w niej już obiema nogami.

W ogóle ta druga połowa była już zupełnie inna, lepsza w wykonaniu Wisły. Jeśli teraz krakowianie z Liteksem zagrają tak jak w pierwszej połowie to o awans do decydującej rozgrywki o Ligę Mistrzów może być ciężko. Jeśli tak jak po przerwie, to zadanie będzie łatwiejsze. Emocje już w przyszłym tygodniu w Łoweczu…

Wisła Kraków - Skonto Ryga 2:0 (0:0)

Bramki: Małecki 51, Iliev 64.
Pierwszy mecz: 1:0 i awans Wisły do III rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów.
Sędziował: Milorad Mazić (Serbia).
Widzów: 19 300.
Wisła: Pareiko - Lamey (88 Jovanović), Jaliens, Chavez, Paljić - SobolewskiI (75 Nunez), Wilk, Melikson - Małecki, IlievI (86 Jirsak) - Genkow. Trener: Robert Maaskant.
Skonto: Malins - Kacanovs, Smirnovs, RodeI, Maksimenko - MingazovIII, Tarasovs, Fertovs, Sabala (67 Blanks), Smart (55 Fabio) - Junior (73 Patersons). Trener: Marians Pahars.