Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

21 stycznia to Dzień Babci. Pamiętajmy o niej nie tylko od święta

Redakcja
Rodzinka Wcisłów w komplecie - babcia-mama Krystyna, dziadek-tato Zbigniew i wnuczka-córka Basia
Rodzinka Wcisłów w komplecie - babcia-mama Krystyna, dziadek-tato Zbigniew i wnuczka-córka Basia Michał Sikora
Jest tylko jedna możliwość, aby zostać matką w wieku 65 lat - i nie chodzi tu o żadne cuda. Czasem życiowa sytuacja sprawia, że dziadkowie zostają dla swoich wnuków rodziną zastępczą. Jak wygląda życie w takiej nietypowej rodzinie? Czy babcia i dziadek mogą zrozumieć dojrzewających nastolatków, ich problemy i współczesne trendy? - pyta Paulina Korbut.

Czytaj także: Dziewczyny chcą skakać jak Malysz! [ZDJĘCIA]

Kwiaty, czekoladki, ręcznie namalowane laurki - tak wnuki będą dzisiaj dziękować swoim babciom i dziadkom. Niektórzy z nich świętują jednak dwa razy do roku. Teraz, w styczniu, i za pół roku - kiedy to przypada Dzień Matki, a potem Dzień Ojca.

Jak trzeci fakultet
Krystyna Wcisło z Krakowa nie zastanawiała się wtedy ani chwili. Dziesięć lat temu w tragicznym wypadku zginął jej syn, Marcin, który samotnie wychowywał swoją córkę. 4-letnia Basia została sama. Miała tylko dziadków. - Od razu zaczęliśmy z mężem załatwiać formalności w sądzie, żeby ustanowiono nas rodziną zastępczą dla Basi. I, o dziwo, nie trwało to tak długo! - wspomina Krystyna.

Nie było strachu, że sobie nie poradzą z opieką nad dziewczynką. Sił było co prawda dużo mniej niż wtedy gdy wychowywali swoje dzieci, ale nie wyobrażali sobie, że mogliby oddać Basię komuś innemu. - Jeden z naszych sąsiadów kiedyś zaczepił mnie na spacerze z małą i mówi do mnie "Pani Krysiu, ja tu widzę, że pani trzeci fakultet robi! Dwoje dzieci pani już przecież wychowała" - śmieje się Krystyna.

Każdą ważną chwilę w życiu Basi dziadkowie fotografują. Zdjęcia nie mieszczą się już w albumach. Basia odbierająca świadectwo na koniec pierwszej klasy. Basia w białej sukience komunijnej. Basia z koleżankami na szkolnej wycieczce. - A tu, w przebraniu wróżki! Sama szyłam jej tę sukienkę - mówi Krystyna Wcisło.
Basia i Zbigniew, dziadek dziewczynki, dodają, że Krystyna ma nie tylko talent do szycia, ale też do pieczenia.

- Na wszystkie święta piekę ciasta. Na Dzień Babci też coś zrobię, tylko jeszcze nie wiem co, bo każdy lubi inne... Może sernik? - zastanawia się.
Krystyna w grudniu skończyła 65 lat, Zbigniew jest starszy o trzy lata. Ale, jak mówią, kompletnie tego nie czują. - Basia nas odmłodziła - uśmiechają się. Teraz Basia ma 14 lat, jest w drugiej klasie gimnazjum. Powoli snuje plany na przyszłość: - Dobrze idzie mi z chemii. Chciałabym kiedyś pracować w aptece.

Bo mogli nam ją zabrać
Zbigniew i Emilia Jaglarz mają mniejszy staż - rodziną zastępczą są dopiero półtora roku. - Na początku baliśmy się odpowiedzialności i tego, czy zdrowie nam będzie służyć - mówi Zbigniew. - Nie było jednak wyboru. Gdybyśmy nie wzięli Klaudii do siebie, to trafiłaby do adopcji albo do domu dziecka.
Biologiczni rodzice Klaudii są alkoholikami. Kontakt dziewczynka ma tylko ze swoim ojcem. Jej matka zupełnie przestała się nią interesować już kilka lat temu. - Właśnie przez tę specyficzną sytuację tak długo trwał cały proces uznania mnie i żony jako rodziny zastępczej - wspomina dziadek Klaudii.

Po prawie półtorarocznym zbieraniu opinii specjalistów i załatwianiu formalności, sąd wydał wreszcie pozytywną opinię dla państwa Jaglarzów. Klaudia została "córką" swoich dziadków. - Czasem się śmiejemy, że dzięki Klaudii mamy już pełnię. Bo z żoną wychowaliśmy dwóch synów, córki do tej pory nie mieliśmy - dodaje.
Klaudia w marcu skończy 8 lat. Dla dziadków jest ogromną pociechą. Dziewczynka jest bowiem bardzo uzdolniona artystycznie. - Od najmłodszych lat lubi rysować i naprawdę jej to dobrze wychodzi. Poza tym ładnie śpiewa, widać, że ma słuch muzyczny - z nieskrywaną dumą chwali wnuczkę Zbigniew.

W rodzinie mówi się, że wnuczka odziedziczyła talent właśnie po dziadku. Zbigniew przez 40 lat grał w zespole muzycznym na perkusji, czasem też i na akordeonie. Ukończył dwie klasy szkoły muzycznej na tym instrumencie. - Ścisły umysł też ma chyba po mnie - dodaje po chwili.
W szkole Klaudia nie ma najmniejszych problemów z matematyką. W przedszkolu zdobyła nawet tytuł mistrza matmy. - Kiedy myślimy o przyszłości, to zależy nam tylko na zdrowiu. Gdy trzeba, to pieniądze się znajdą, a jak zacznie się choroba, to niewiele pomożemy wnuczce - mówi.

Prawie dwa tysiące
W podobnej sytuacji jak rodzina Wcisłów i Jaglarzów są w Małopolsce 1954 rodziny. To liczba rodzin zastępczych spokrewnionych, w których w większości przypadków rolę rodziców pełnią dziadkowie. W samym Krakowie jest ich 410.
Ogółem wszystkich rodzin zastępczych w naszym województwie jest 2378.

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Uwaga konkurs! Napisz dialog matki z córką i wygraj nagrody

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto