Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Banda Burek, ci co obrabowali największą karczmę we wsi. Widowisko na 70-lecie Zespołu Regionalnego

(BCA)
Uroczystości 70-lecia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Banda Burek" z Wiśniowej
Uroczystości 70-lecia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Banda Burek" z Wiśniowej GOKiS Wiśniowa
Barwne widowisko regionalne "Banda Burek" - oparte na legendzie, która opowiada o zbójniku z słowackiej strony - przedstawił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Banda Burek" z Wiśniowej. Ta tańcząca i śpiewająca grupa, kultywująca tradycje ludowe obchodziła 70-lecie istnienia swojego zespołu. Przypominała znaną i pokazywaną postać Burka, który pojawiał się w niejednych przyśpiewkach i tańcach w tutejszej okolicy.

Legendarny Burek w pieśniach ludowych

Zespół ludowy z Wiśniowej obchodził swój jubileusz w niedzielę, 19 listopada 2023 r. Dał koncert Moja Mała Ojczyzna, a ponadto członkowie zespołu przedstawili barwne widowisko regionalne ,,Banda Burek” nawiązujące na nazwy zespołu. To odzwierciedlenie legendy o zbójniku z terenów Słowacji zapędzającym się ze swoimi kompanami do tutejszych wiosek.

Rozbójnik Burek swoich kompanów nazywał Bandą i jak głosi miejscowa legenda wraz z nimi obrabował największą murowaną karczmę w Wiśniowej. O tym właśnie jest widowisko.

- Rozbójnicy zabrali całe jedzenie z karczmy i konie z całej wsi. Pamięć o tych wydarzeniach gospodarze wyrażali w licznych piosenkach i tańcu. Przez lata opowieść o Burku nie ginęła z ust mieszkańców Wiśniowej, a przyśpiewki i tańce są prezentowane nieprzerwanie do dzisiaj - opowiadają przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej.

Jak mówią członkowie zespołu regionalnego - legenda o Bandzie Burka jest magiczna, jednak nie byłoby tej magii, gdyby nie wspaniali ludzie, którzy kontynuują i będą kontynuować tę tradycję.

Zasłużeni dla kultury zostali odznaczeni

Jubileusz był nie tylko okazją do zaprezentowania się mieszkańcom. Podczas zabaw jubileuszowych zespołowy Burek oraz Karczmareczka z widowiska wręczali nagrody w konkursie plastycznym ,,Banda Burek jedzie”. Prace konkursowe namalowane przez dzieci pokazywały jak najmłodsi wyobrażają sobie te dwie kluczowe legendarne postacie.

Święto zespołu to także okazja do doceniania wyróżniających się osób w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Z okazji 70 lecia minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński nadał odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. członkom zespołu:

  • Jerzemu Chlipale,
  • Joannie Juras,
  • Kazimierze Polak

To nie jedyne takie odznaczenie przyznane członkom zespołu, bo tego zaszczytu - otrzymania odznak - dostąpili wcześniej inni członkowie zespołu. W 2013 roku z okazji jubileuszu 60-lecia odznaczeni zostali: Anna Podmokła i Stanisław Polak: a w 2003 roku z okazji 50-lecia odznaki odebrali: Edward Radoń i Grażyna Twardosz.

Całe jubileuszowe wydarzenie został zrealizowane przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego. Podczas koncertu zbierane były datki na rehabilitację Martyny Płoskonki chorej na dystrofię mięśniową. Zebrana została kwota 453 zł.

b]Elektrośmieci na wagę złota?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Banda Burek, ci co obrabowali największą karczmę we wsi. Widowisko na 70-lecie Zespołu Regionalnego - Dziennik Polski

Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto