Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urbania Góra po raz kolejny odkryta przez turystów. Na jej szczycie stanęły dwie ławki

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tylu było  uczestników tegorocznego  odkrywania Urbaniej Góry
Tylu było uczestników tegorocznego odkrywania Urbaniej Góry Odkryj Beskid Wyspowy/Czesław Szynalik/Roland Mielnicki
Czternasta edycja akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” została zainaugurowana. Tak jak jest to w zwyczaju od kilku lat, celem pierwszej w roku wyprawy była Urbania Góra (671 m n.p.m.). Od niedzieli (11 czerwca) na tym szczycie stoją dwie ławki. Każda z nich ma imię osoby ważnej i zasłużonej dla tego miejsca i dla tej akcji. Podobne ławki o różnych imionach znajdziemy też na innych szczytach Beskidu Wyspowego, m.in. na Szczeblu i Cietniu.

Na jednej z ławek widnieje imię Ignacy, a to dlatego, że o to, żeby Urbanią Górę włączyć do akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” i co roku „odkrywać” zabiegał zmarły w marcu br. Ignacy Hanusiak. Dopiął tego celu i w 2016 roku po raz pierwszy odbyła się wspólna wyprawa na Urbanią Górę. Organizatorzy akcji stawiając tam teraz tę ławkę uczcili jego pamięć.

Druga ławka nosi imię Józef, a Józef Wrona, twórca słynnej Kalwarii Tokarskiej, z myślą o którym powstała, miał okazję w niedzielę ją wypróbować i na niej odpocząć.

I nie tylko on. Ławki są ogólnodostępne i od teraz będzie mógł na nich odpocząć każdy kto wejdzie na szczyt Urbaniej Góry. Po drodze zaś każdy będzie miał okazję oglądać stacje Kalwarii i zdobiące je rzeźby, które są dziełem życia pana Józefa.

Turyści dopisali, pogoda też – mówił Czesław Szynalik, pomysłodawca i organizator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Wśród turystów, którzy w niedzielę zdobywali Urbania Górę najmłodsza miała zaledwie 17 miesięcy, a najstarszy 83 lata! To Wiktoria z Krakowa i pan Tadeusz z Rabki. Tych i innych „naj” uczestników wyprawy wyłoniły tradycyjne konkursy przeprowadzone na szczycie.

Uczestnik z najdalszego zakątka Polski przybył aż z Lubina. Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i gminie Tokarnia wygrał Marek Jakobczyk z Kielc. Najmilszą uczestniczką wyprawy została Elżbieta Kania z Więciórki, a najmilszym uczestnikiem Stanisław Bierówka z Tokarni. Tytuł „Rodzinne odkrywanie” przypadł w udziale rodzinom Rapaczów i Ciapałów, którzy weszli na szczyt w składzie…. 24-osobowym.

Na Urbaniej Górze wszystkich przywitał gospodarz gminy Tokarnia, wójt Marek Kluska, a następnie odprawiona została polowa msza św. O jej oprawę muzyczną zadbał chór z Krzczonowa.

KGW Więciorka zadbało natomiast o to, aby uczestnicy mogli się posilić po wysiłku i mieli siłę na dalsze wędrowanie, zwłaszcza że część osób wyruszyła później w dalszą trasę czarnym szlakiem, przez Zembalową do Lubnia. Sprawy organizacyjne wzięli na siebie: Kliszczackie Centrum Kultury w Tokarni oraz strażacy z OSP Tokarnia i OSP Więciórka.

Projekt „Odkryj Beskid Wyspowy” jest realizowany przy wsparciu województwa małopolskiego w ramach konkursu Małopolska Gościnna.

Następne wyjście w góry w ramach akcji już w niedzielę. Celem będzie Śnieżnica. Wyjście na nią będzie ze Skrzydlnej (zbiórka godz.8.00 parking koło kościoła). Tego samego dnia na stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej odbędzie się XI Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej "Wars wita Was" .

Tego lata zdobywane będą jeszcze m.in. Luboń Wielki, Szczebel i Lubomir

Wzrasta popyt na rynku nieruchomości

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Urbania Góra po raz kolejny odkryta przez turystów. Na jej szczycie stanęły dwie ławki - Dziennik Polski

Wróć na myslenice.naszemiasto.pl Nasze Miasto